Prva međunarodna konferencija International Conference of Environmental Remote Sensing and GIS – ICERS posvećena daljinskim istraživanjima u okolišu i GIS-u održana je 11. i 12. srpnja 2024. godine u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu u organizaciji Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Konferencija je organizirana u sklopu projekta „Procjena dugotrajnog učinka klimatskih i antropogenih utjecaja na prostorno-vremensku dinamiku vegetacijskog pokrova u Hrvatskoj korištenjem satelitskih opažanja“ (ALCAR) financiranog od strane Hrvatske zaklade za znanost.
Svečanom otvaranju konferencije prisustvovali su brojni uzvanici i gosti, među kojima su: prodekan za nastavu i studente Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i predsjednik Organizacijskog i Znanstvenog odbora ICERS konferencije, izv. prof. dr. sc. Mateo Gašparović, glavni ravnatelj Državne geodetske uprave g. Antonio Šustić, prorektor za inovacije, transfer tehnologije i suradnju s gospodarstvom, prof. dr. sc. Tomislav Josip Mlinarić, predsjednik Hrvatskog kartografskog društva, prof. emer. Miljenko Lapaine, predsjednik Hrvatskog geodetskog društva, izv. prof. dr. sc. Rinaldo Paar te predsjednik Hrvatske komore ovlaštenih inženjera geodezije, g. Ivan Kalina.
Cilj i svrha ICERS konferencije je okupiti stručnjake i istraživače iz cijelog svijeta na jednom mjestu i podijeliti najnovija dostignuća u području daljinskih istraživanja i GIS-a, a pritom ponuditi nove perspektive za rješavanje problema vezanih uz promjene u okolišu.
Konferencija je bila podijeljena u sedam sesija: daljinska istraživanja za praćenje okoliša, upravljanje rizicima od katastrofe, GIS za održivi razvoj, inovacije u tehnologijama prikupljanja prostornih podataka, očuvanje okoliša i bioraznolikost, umjetna inteligencija i masivni podaci te politika ublažavanja klimatskih promjena. U prezentiranim radovima autori su pokazali kako iskoristiti nove tehnologije i primijeniti mogućnosti daljinskog istraživanja u određivanju i praćenju klimatskih promjena, održivom razvoju i gospodarenju resursima na brojnim praktičnim primjerima. Ukupno je prezentirano 49 predavanja od strane domaćih i stranih autora iz 17 zemalja (Hrvatska, Njemačka, SAD, Norveška, Francuska, Kina, Južna Korea, Etiopija, Turska, Slovenija, Italija, Mađarska, Kirgistan, Gruzija, Srbija, Bugarska i BIH) s 4 kontinenta.
Među brojnim sudionicima konferencija, važno je istaknuti svjetski poznate pozvane predavače prof. Geoffreya M. Henebrya iz Državnog sveučilišta Michigan, Odjela za geografiju, okoliš i prostorne znanosti i Centra za globalne promjene i promatranje Zemlje, Sjedinjene Američke Države, te dr. sc. Imeldu Somodi iz Instituta za ekologiju i botaniku, Centra za ekološka istraživanja, Mađarska, koji su svojim zanimljivim i aktualnim predavanjima potaknuli brojne rasprave te dali odgovore na goruća pitanja u području daljinskih istraživanja u praćenju fenologije i utjecaja klimatskih promjena na vegetaciju.
Kao rezultat prezentiranih istraživanja i znanstvenih projekata koji se bave primjenom daljinskih istraživanja i GIS-a, objavljen je 1. Zbornik radova ICERS konferencije koji je dostupan u tiskanom i digitalnom obliku (https://doi.org/10.5281/zenodo.11522463).
Tijekom dva dana održavanja, konferencija je okupila više od 120 sudionika koji su potaknuli bogate i zanimljive rasprave i diskusije na temu praćenja promjena i očuvanja okoliša metodama daljinskih istraživanja i GIS-a. Više informacija o održanoj konferenciji se može pronaći na poveznici: https://alcar.geof.hr/icers/. Zahvaljujemo svim predavačima, sudionicima i sponzorima koji su svojim angažmanom pomogli da 1. međunarodna konferencija International Conference of Environmental Remote Sensing and GIS – ICERS bude zanimljiva, korisna i edukativna te se nadamo kako je ovo tek prva ICERS konferencija od mnogih koje slijede.