O projektu

Dana 23. studenoga 2023., Upravni odbor Hrvatske zaklade za znanost donio je odluku o prihvaćanju financiranja projektnih prijedloga podnesenih na natječaj „Istraživački projekti“, rok IP-2022-10.

Istraživački projektni prijedlog “Procjena dugotrajnog učinka klimatskih i antropogenih utjecaja na prostorno-vremensku dinamiku vegetacijskog pokrova u Hrvatskoj korištenjem satelitskih opažanja” je odobren za financiranje.

Puni naziv projektnog prijedloga:Procjena dugotrajnog učinka klimatskih i antropogenih utjecaja na prostorno-vremensku dinamiku vegetacijskog pokrova u Hrvatskoj korištenjem satelitskih opažanja
Akronim projektnog prijedloga:ALCAR
Projekt financira:Croatia Science Foundation (HRZZ)
CID:IP-2022-10-5711
Institucija nositelj:University of Zagreb Faculty of Geodesy
Voditelj projekta:izv. prof. dr. sc. Mateo Gašparović
Trajanje u mjesecima:48
Ukupno tražena sredstva od HRZZ-a:197.180,00 EUR
Proračun 1. godine:53.870,00 EUR
Proračun 2. godine:57.670,00 EUR
Proračun 3. godine:47.970,00 EUR
Proračun 4. godine:37.670,00 EUR
Ključne riječi:daljinska istraživanja, vegetacija, klimatske promjene, antropogeni učinci, pokrov i upotreba zemljišta
Znanstveno područje:Tehničke znanosti
Znanstveno polje:Geodezija
Znanstveno područje prema ERC klasifikaciji:Physical Sciences and Engineering

PE10 Earth System Science: Physical geography, geology, geophysics, atmospheric sciences, oceanography, climatology, ecology, global environmental change, biogeochemical cycles, natural resources management

PE10_14 Earth observations from space/remote sensing

Ciljevi i hipoteze

Satelitska daljinska istraživanja predstavljaju neizbježan globalni izvor sinoptičkih podataka koji omogućuju retrospektivnu analizu dinamike kopnene površine pod vegetacijom te povezanih biogeofizičkih i biogeokemijskih procesa. Daljinska istraživanja omogućuju prikupljanje dugoročnih opažanja Zemlje, kao i informacije o unutarsezonskoj dinamici vegetacije ili ”fenologiji kopnene površine”. Budući da trenutno ne postoje studije na nacionalnoj razini s vrlo visokom prostornom osjetljivošću na promjene zemljišnog pokrova kao posljedice povijesnih političkih i socioekonomskih trendova, ovim projektom upotrijebit će se najnovija dostignuća u suvremenom prediktivnom modeliranju i strojnom učenju. U tom smislu, glavni znanstveno-istraživački ciljevi projekta su:

  • Razviti tehnički okvir, temeljen na dugoročnom promatranju Zemlje i naprednoj obradi podataka, statističkim i algoritmima strojnog učenja, za procjenu prostorno-vremenske dinamike zemljišnog pokrova uslijed institucionalnih promjena i regionalnih utjecaja globalnih promjena okoliša.
  • Osigurati rezultate koji omogućuju preciznu procjenu utjecaja, ranjivosti i sposobnosti prilagodbe glavnih tipova vegetacije i klasa uporabe zemljišta (šume, poluprirodna područja i poljoprivredna područja) u regionalnim okruženjima okoliša u Hrvatskoj.
  • Razviti sustave ranog upozoravanja za poljoprivredu i šumarstvo temeljene na meteorološkim podacima gotovo u stvarnom vremenu i kratkoročnim predikcijama fenoloških reakcija.

Projekt se temelji na postavljenim hipotezama:

  • Je li moguće procijeniti dugoročne klimatske i antropogene učinke na kopnenu površinu pod vegetacijom iz prostorno-vremenskih podataka promatranja površine Zemlje?
  • Je li moguće odrediti stupanj prilagodbe pojedinog vegetacijskog tipa na klimatske promjene? Koje su vrste šuma i poljoprivrednih kultura najmanje, a koje najviše pogođene klimatskim promjenama?
  • Je li moguće dati kratkoročnu predikciju utjecaja klime na tipove vegetacije?
Scroll to Top